TONYAHABER - ACI ARMUT VE YENİ RAKI
  Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

  ACI ARMUT VE YENİ RAKI

  ACI ARMUT VE YENİ RAKI
  Acı armut, yeni rakı Armudun iyisini ayılar, irisini dayılar yermiş. Allahtan yediğimiz acı armut bu iltifat dışında kalıyor. ‘Fakir fukara fonundan aldığı yardım paralarını dere kenarında acı armutla rakı içiyorlar’ diyenlere sadece bir soru sormak istiyorum.
  13.03.2013 / 10:44


  Bu insanların bu hale gelmelerinin, bu kadar onursuzca davranmalarının, aldığı yardım paralarını içkiye verecek kadar küçülmelerinin sebebi nedir?  Elbette her insan dilediği gibi eğlenmeli ve eğlenmeyi bir ihtiyaç olarak görmelidir. Bu durum refah düzeyi yüksek çoğu toplumlarda böyledir. İnancı için içki içmeyenler ayrı tabi. Mesela ben o acı armutla, annemden aldığım süt parasından rakı alarak meze yapıp, o zaman yardım paralarıyla rakı içmeyen, annesini süt parasını bu tür eğlencelere meze yapmayan şimdiki yöneticiler tarafından sessiz sedasız satılmayan Livalobo düzünde çok kere günaha girdim. Bunun yanında içtiğim mekânın günahına girmedim ama. Bir daha annemin süt parasını acı armutla beraber rakıya meze yapar tekrar içerim diye bitirdiğim şişeyi Livalobo düzünde bırakmadım.

  Fakat bize bu fakirliği ve yoksulluğu reva gören acaba bu yerel yöneticiler ve fikir babaları değil midir? Bu yerel yöneticilerin izlediği politikaların bir sonucu olarak halkı bu kadar yoksulluğa itmeleri değil midir? Bu insanları bu kadar onursuzluğa iten bu yöneticilerin temsil ettiği kapitalizm değil midir? Yarattıkları fukaralıkla bir de alay edecek kadar küçülebilen bir fikriyatın hiçbir temsilcisine verecek cevabımız olmamalıdır. Ey yerel yöneticiler, o malum derenin kenarında içilen fukara yardım paralarının onursuzluğu sizin eserinizdir. 

  O insanın yardım parasıyla rakı içmesinin ve yanında bir şey bulamadığı için acı(kış armudu) armut yemesinin tek sebebi yerel yöneticilerin halen temsil ettiği kölelik düzenidir. Bırakın bu tür söylemlerin ayıplığını, ‘Her geçen yıl fakirlere dağıttığımız kömür, makarna vs artıyor ve daha fazla insanı memnun ediyoruz’ diye durumdan mutluluk çıkaranlar bunlar (AKP) değil midir? Her geçen yıl neden daha fazla fakirleşiyoruz diye sormayıp dağıttıkları yardımların artmasına sevinen bir politikacı, ne acı armudun verdiği tadı, ne de rakının hoşluğunu bilir. Çünkü bu politikacılar Yezid’in sofrasında ikram görmüş insanlardır.

  Sizin bu tür politikalarınız devam ettiği sürece insanlar, ne fakir fukara fonundan kopabilir, ne de o aldığı parayı içecek dere kenarı ve Livalobo düzlüğü bulabilir.

  Tonya yerel yöneticileri bu konuda haklıdır. Kölelerin her ne şekilde olursa olsun içmeye hakkı yoktur.

  Çünkü rakı içerek işledikleri günahı mahsup etmek için hacca gidecek parayı bulamayacaklardır.


  Etiketler:
  Bu haber toplam 1787 defa okundu
  YORUMLAR
  ismail hakkı cömcü: 
  "murat ince"
  murat ince patagonyadamı yaşıyorsun.senin nereden haberin var.bir kere bugün istanbulda bir inşaat işi vardı tonyadan temel şen i aradım.onun brabşı bir usta yolladı bana patnoslu.yıllarca tonyada calışmış.tonyalı tonyada calışmıyor öyle ağır işlerde tonya dışında calışıyor.bu cimento fabrikasındada 10 yada 15 kişi calışacak.bu kadar insan icin tonyayı yok etmek ve birilerinin kaalarını doldurmak cabasında olanlara övgü ne anlamıyorum.ayrıca kaymakamlık vakıfın amaclarını ve yaptığı yardımları acıkladı.bu fonun yönetiminde belediye başkanı.fonun başkanı belediye başkanını yalanladı bir kere.ayaklarınız zemine değsin öyle yorum yapın.
  14.03.2013 / 22:22
  MURAT İNCE: 
  "ACİ GERÇEK"
  burada başkanı kastediyorsunuz. başkanın burada demek istediği yanlış yorumlanıyor. başkan insanlara iş imkanı sunmaya çalışıyor. fakir fukara fonuna insanların muhtaç olmasını istemiyor. gel gör ki siz başkanı suçluyorsunuz. o sebeb oluyormuş insanların fakir fonundan yardım almalarına. hayır başkan insanlara iş yaratmaya çalışıyor bunun için ki fakir fukara fonundan açı armutla dere kenarında rakı içmekten bahsetmiş. siz tam tersini yorumluyorsunuz. esen kalınız.
  14.03.2013 / 09:51
  göksu uzunoğlu: 
  "anlayamadım"
  benim asıl takıldığım nokta bu bahsi geçen armudun acı olduğu kanısına nasıl varıldı?
  13.03.2013 / 00:50
  ismail hakkı cömcü: 
  "acı armut"
  osman acı armutun günahı alınıyor.cok sarıyor o meretle acı armut.burada asıl komu fakir fukara fonu denen fondan yardım konusudur.devlet bir nevi dilenci yaratmaya o zaman başladı.o kanunla devamı makarma bulgur bir cuvalda kömür oldu.devşet sadaka dağıtmaz iş yaratır iş alanı acar actırır isdihdam sağlar insanların alın teri ilw gecinmesini sağlar.sosyal paylaşımı gelir dağılımını denetler.şimdi burada bir usulsüzlük yokmu.bildiğim kadarı ile belediye başkanı bu fonun üyesi değilmi.bu fon muhtaclara dağıtması gereken paraları acı armutla rakı icenlere dağıtmışsa suc işlemişlerdir.suc işleyen hakkında c.savcılarını göreve cağıralım.ama asıl o değil.asıl dün üc beş kişi diye niteledikleri binleri on binleri aşınca hala kücümseme hala kücük gösterme cabalarından başka şey değil.duyumlarımdan pişman olduklarını hata ettiklerini söylüyorlarmış.cıksın hata ettik diye tonya halkından özür dilensinler.tonya halkı bağışlayıcıdır.hala bu harekete camur atmayı bıraksınlar.güneş balcıkla sıvanmaz artık.
  12.03.2013 / 20:03
  Ahmet Karadeniz: 
  "BU BAŞKA İNSAN"
  SAYIN KAYINÇO, ŞAİR NE DEMİŞ ; "Ne işin var senin bu yerde Ne akbabasın ne köpekbalığı ne de kurt Hiçbirimizden değilsin Hiçbirimiz senden değil Türün yok ki üreyesin Toprağın yok ki kök salasın Havan yok ki solunasın Suyun yok ki içesin Güneşin yok ki ısınasın Hangi gezegenden düştün bu yere Göktaşı gibi yalnızsın yabancısın Yoksa Yoksa sen de insan mısın " Üstad Aziz Nesin'in şiiri her şeyi anlatıyor bence. Başka yoruma gerek var mı? Kaldı ki Yardım paraları ile rakı içmek, Tonya'ya Çimento fabrikası kurmaktan daha kötü bir suç değildir.
  12.03.2013 / 17:00